موانع اصلی برای نداشتن رژیم لاغری موثر

موانع اصلی برای نداشتن رژیم لاغری موثر


بیشترافراد میگویند که تمام تلاششان را کرده اند که این وزن اضافی راکم کنند .غذا کم خورده اند ، ورزش زیاد انجام داده اند ولی در قبال آن هیچ نتیجه را کسب نکرده اند.

بهتر بگویم هیچ اثری از آن در بدن شان مشاهده نکرده اند .دلیل آن چه میتواند باشد؟

یادتان باشد وزن کم کردن (لاغر شدن) یک فاکتور نیست که کم بخورید و وزن کم کنید بلکه چندین فاکتور در کاهش وزن موثر است که هر کدام را به درستی رعایت نشود میتواند مانعی در برابر کاهش وزن شما محسوب شود

دراین مقاله میخواهیم عوامل اصلی که مانع کاهش وزن برای رسیدن به وزن ایده آل را بیان کنیم.

کمبود خواب:

یکی از مهترین عوامل تاثیرگذار در رژیم لاغری موثر خواب است وکمبود آن موجب جلوگیری ازکاهش وزن میشود.

خواب به نوبه خود بسیار مهم است .چون بدن دراین حالت به طور کامل استراحت میکند. وقتی شما در حالت خوابیدن هستید عضلات بازیابی میشوند وچربی های دررون بدن باخواب کافی کم خواهند شد .

در پژوهش  سال 2010 این واقعیت آشکار شد؛ کسانی که رژیم و خواب کافی داشتند بیشتر از نصف آن هایی که رژیم غذایی داشتند اما خوابشان ناکافی بود وزن کم کرده بودند.

زمانی که از خواب خود کم می کنید نه تنها کاهش چربی درون بدن تان به کم تر از یک چهارم میرسد بلکه احساس گرسنگی بیشتر خواهید کرد .

از نظر علمی کمبود خواب باعث میشود هورمون لپتین ( leptin ) و گرلین (ghrelin )  از حالت تعادل خارج ،که خود باعث احساس گرسنگی بیشتر در بدن میشود.

پژوهش های انجام شده در سال 2018 نشان داد کسانی که خواب بین 7 تا 9 ساعت داشته اند کمتر احساس گرسنگی کرده اند

استرس بیش از حد:

هورمون اصلی ایجاد استرس در بدن کورتیزول است و زمانی که از حالت تعادل خارج شود رژیم لاغری موثر شما دچار وقفه خواهد شد زیرا بدنتان  در این وضعییت قادر به نه گفتن به بیسکوییت و شیرینی نیستند

در پژوهش های انجام شده توسط موسسه UNSW این حقیقت اشکار شد ” چرا افراد  به غذای نا مناسب  همچون فست فود و شیرینی جات نه نمیگویند ؟”

استرس ناشی از خستگی یا کار بیش از حد خود را به صورت یک سیگنال از بدن به مغز ارسال میکند که برای جبران این خستگی ناشی از کار بدن نیاز به جایزه دارد، پس تسلیم شدن در مقابل غذاهای فست فود وشیرینی جات پیش می آید.

اگر استرس بیش از حد دارید باید سعی کنید با روش خاصی استرس خود را کنترل کنید تا از افتادن در این موقعییت ها که در بالا اشاره شد جلوگیری کرده باشید زیرا در مقابل وسوسه ی غذاهای فست فود و شیرینی جات بالاخره تسلیم خواهید شد.

میزان دریافت کالری :

همیشه این صحبت به میان می آید آیا میزان دریافتی کالری بر رژیم لاغری موثر هست یا خیر؟

اگر میزان دریافتی خود را کنترل نکنید آنگاه با حدس و گمان باید آن را اندازه بگیرید که خود عامل موفق نشدن در رژیم لاغری تان خواهد بود.

اگر ندانید چه مقدار و در چه ساعاتی کالری را دریافت کرده اید و در کنار آن چه میزان ورزش انجام داده اید حتما به نتیجه مد نظرتان (رژیم لاغری موثر ) نخواهید رسید .اپلیکیشن های زیادی هستند که به شما در این راه کمک میکنند

مشکلات هورمونی:

یکی از عوامل و کلیدهای اصلی برای داشتن یک رژیم لاغری و سریع وموثر هورمونها هستند.هورمون در بدن نقش کلید را بازی میکند و اگر هر کدام به درستی کار نکند ممکن است با وجود رژیم لاغری(موثر) و ورزش مناسب به وزن ایده ال تان نرسید .

مشکلات هورمونی در خانم ها از مسائلی است که حتما باید بررسی شود چون استروژن بالا خانم ها در دوران پریود باعث افزایش میشود . پس اگر به درستی هورمون ها عمل نکنند ، اضافه وزن و تجمع چربی در ناحیه باسن و شکم را به همراه خواهد داشت.

یکی از مشکلاتی رایج سندروم  PCOS  است که باعث افزایش وزن و  مقاومت به انسولین را به همراه خواهد داشت که با خوردن مواد شیرین طبیعی مانند خرما نتها وضع را بهتر میکند بلکه موجب افزایش وزن خواهد شد

مقاومت بر انسولین یکی از عوامل چاقی های موضعی در خانم هاست که بیشتر آنها از آن فراری هستند زیرا چاقی در قسمتهای شکم و باسن و ران را به دنبال خواهد شد

در دوران یائسگی خانم ها تمایل دارند بیشتر بخورند وکم تر فعالییت کنند که خود چاقی موضعی را  به دنبال خواهد داشت

ثابت قدم  نبودن:

ثابت قدم بودن همیشه فاکتور مهم در زندگی محسوب میشود. اگر در رژیم خود ثابت قدم نباشید نتیجه ای را که مد نظرتان ( وزن ایده آل) هست را دست نخواهید یافت

به عنوان مثال در یک هفته رژیم غذایی لاغری عالی دارید ولی در هفته بعد نه رعایت میکند چقدر غذا دریافت کرده اید یا از همه بدتر در ساعت های ( غذایی) متناوب آنها را دریافت کرده اید.

اگر از ان دسته افرادی باشید که میزان دریافتی را کنترل و ۴ روز در هفته تمرین ورزشی داشته باشید قطعا به نتیجه مد نطرتان خواهید رسید

تقلب بد داشتن :

داشتن تقلب در هفته خود کمک میکند تا پایبند به رژیمتان باشید اما اگر میزان چیت ملیتان ( cheat meal )درست نباشد؛ وزن نه تنها کم نمیکنید بلکه اضافه هم میکند  و مشکلاتی را برای بدنتان نیز به همراه خواهد آورد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *