زنانی که دائم وزن کم و زیاد میکنند بیشتر در معرض بیمارهای قلبی هستند

زنانی که دائم وزن کم و زیاد میکنند بیشتر در معرض بیمارهای قلبی هستند

خانم هایی زیادی هستند که برای مراسم خاص یا ایام خاص وزن کم میکنند و بعد ازآن سریع به وزن قبلی یا بیشتر از آن بر میگردند. پژوهش جدید در مرکز سلامت آمریکا میان ۴۸۵ نفر انجام گرفته است که  قسمتی از آن نیوزویک به عنوان مقاله منتشر کرد .من هم قسمتهای جالب برای شما را در ادامه مطلب آورده ام.

زنانی که دائم وزن کم و زیاد میکنند بیشتر در معرض بیمارهای قلبی هستند

در بیشتر زمانها، نصف جمعیت آمریکا در رژیم هستند و تلاش میکنند وزن کم کنند که این میزان در خانم ها بیشتر است.این گفته را دکتر آگروال از دانشگاه کلمبیا گفته است.

اما چرا پژوهش در میان خانم ها؟

خانم ها بیشتر از آقایون عاشق دنبال کردن مسائل مربوط به کاهش وزن و زیبایی هستند.از طرف دیگر آنها بیشتر مستعد گرفتن تودههای چربی در دورههای زمانی مانند بارداری و یائسگی هستند.همچنین بالا و پایین شدن وزن در آنها بیشتر از آقایون هست. بنابراین پژوهش میان آنها انجام گرفته شده است.

پژوهشگران میخواستند بدانند اگر وزن بالا و پایین ( یو-یو میگویند) بشود بر سلامتی قلبی آنها تاثیر میگذارد یا خیر؟ و همچنین در مورد خانوم هایی که باردار بودند و یا یائسه باشند چطور ؟ وضعیت متفاوت است

در مبحث تغذیه ” Weight cycling ” به اضافه و یا کم کردن حداقل ۲٫۵ تا ۳ کیلو وزن آنی تعریف میشود ویک نکته مهم دوره بارداری شمال آن نمیشود.

افراد شرکت کننده را با آزمون زندگی سالم ۷ که توسط انجمن قلب آمریکا تدوین شده است ، سلامت قلب شان را با پارامترهای خاصی محاسبه کردند خانمها را به سه دسته بد، متوسط و خوب در تست طبقه بندی شدند

در این پژوهش نشان داد بیشتر افراد شرکت کننده حداقل ۱ بار و حداکثر ۲۰ بار ” Weight cycling” داشته اند

زنانی که yo-yo dieted  دارند نشان داد  که بشتر در قسمت بد قرار گرفتنه اند که ۸۲ درصد آنها از شاخص سلامتی BMI اصلا برخوردار نیستند.

نکته جالب زنانی که بارداری نداشته اند ولی دائم وزن آنها بالا و پایین میشد در قسمت بد در تست قرار گرفتند

کاهش سریع وزن باعث کاهش تودههای چربی و نابودی عضلات در بدن میشود و و از طرفی اضافه وزن باعث افزایش چربی که به صورت توده در بدن تجمع میکنند به همراه دارد . این مکانیسم خطر سکته های قلبی در بدن را افزایش میدهد.

نکته باید اشاره کرد اگر بالا و پایین شدن وزن خطر سکته قلبی را افزایش میدهد اما اضافه وزن و چاقی دائمی از یو-یو بدتر بوده و چندین مشکل برای بدن از جمله حملات قلبی را به همراه میآورد. پس لطفا مراقب وزن بدنتان باشید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *