رفع یبوست در رژیم کتوژنیک

رفع یبوست در رژیم کتوژنیک

اگر قبلاً رژیم کتو گرفته باشید یا درباره آن مطالعه تحقیق کرده باشید، احتمالاً می دانید که علی رغم تمام فوایدی که رژیم کتوژنیک برای لاغری و سلامت سیستمی دارد، می تواند باعث یبوست شود. در این مقاله ما سعی داریم علل و راهکارهای رفع یبوست در رژیم های کتوژنیک را بررسی و معرفی کنیم.

 رژیم کتوژنیک برای لاغری، یکی از پرطرفدارین رژیم های غذایی در سراسر دنیا است. شاید به این دلیل که شواهد به دست آمده از مطالعات بالینی نشان داده است که رژیم کتوژنیک می تواند در کاهش وزن و ارتقای سطح سلامتی بدن مؤثر باشد.

 با این حال، اگر تجربه گرفتن رژیم کتوژنیک را داشته باشید، می دانید که شاید آزار دهنده ترین بخش این رژیم های غذایی، ابتلای فرد به یبوست است. با توجه به فواید و تأثیرات رژیم غذایی کتوژنیک بر کاهش وزن و سلامت ارگان های مختلف بدن، در ادامه راه حل هایی برای رفع یبوست در رژیم های کتوژنیک ارائه خواهد شد که با انجام این نکات می توانید در رعایت این نوع رژیم های غذایی عالی، موفق تر عمل کنید.

فواید رژیم کتوژنیک

مطالعات نشان داده اند که رژیم کتو می تواند به طرق مختلف سلامتی را ارتقا دهد:

بیماری های قلبی: برنامه غذایی کتوژنیک می تواند ریسک فاکتورهایی مانند چربی بدن، کلسترول HDL، فشار خون و قند خون را کاهش دهد.

سرطان: رژیم کتوژنیک به طور مشخص برای درمان انواع سرطان و کند کردن روند رشد تومور استفاده می شود.

آلزایمر: رژیم کتوژنیک می تواند علائم آلزایمر را کاهش دهد و روند پیشرفت بیماری را کند کند.

صرع: مطالعات نشان داده اند که رژیم کتوژنیک می تواند سبب کاهش حملات تشنجی در کودکان مبتلا به صرع شود.

سندروم تخمدان پلی کیستیک: یک دوره رعایت رژیم کتوژنیک باعث کاهش سطوح انسولین می شود. بالا بودن سطح انسولین یکی از علل احتمالی ایجاد سندروم متابولیک می باشد.

آکنه: کاهش سطوح انسولین و کم کردن شکر مصرفی یا غذاهای فرآوری شده، احتمالاً می تواند به درمان آکنه کمک کند.

علاوه بر تمام فواید فوق، رژیم کتوژنیک می تواند باعث کاهش قابل توجه در درصد چربی بدن و وزن شود و میزان سوختن چربی در چرخه های انرژی را افزایش دهد. همچنین سموم کبد را دفع کند و کبد چرب را درمان نماید. البته باید دقت داشت که نوع چربی ها مصرفی در برنامه غذایی رژیم کتوژنیک در اثرات سلامتی ناشی از آن بسیار مهم است.

اگرچه یبوست یکی از شایع ترین عوارض رژیم کتوژنیک است، اما فواید بی شمار آن، همچنان این رژیم را در صدر رژیم های لاغری محبوب دنیا قرار داده است.

مطالعات بالینی انجام شده نشان داده اند که، رژیم های غذایی کتوژنیک، علاوه بر تأثیر بر وزن بدن و ایجاد کاهش وزن، می توانند در بیماری های مختلف نقش درمانی داشته باشند. عمده اثرات فیزیولوژیک این بیماری، به دلیل نقش آن در تنظیم متابولیک اتفاق می افتد.

مزیت ها و معایب رژیم کتوژنیک چیست و شامل چه چیزهایی می­شود؟

چرا رژیم کتوژنیک باعث ایجاد یبوست می شود؟

در یک رژیم کتوژنیک، سهم میزان کالری دریافت شده از کربوهیدرات، تا 20% و حتی کمتر از آن، کاهش می یابد و تقریباً80% کالری باقیمانده، از پروتئین و عمدتاً چربی دریافت می شود. این امر بدن را به سمت سوزاندن هرچه بیشتر چربی سوق می دهد و می تواند باعث لاغری شود؛ با این حال کاهش کربوهیدرات باعث پاسخ عمدتاً ناخوشایند در دستگاه گوارش و بیشتر ازهمه، روده ها می شود.

 در واقع مکانیسم عملکرد روده ها به نحوی تنظیم شده است که آن ها را به نوعی به کربوهیدرات ها وابسته کرده است. کاهش دسترسی به کربوهیدرات در روده ها باعث ایجاد شوک شده و تنش وارد شده، روده را وادار به واکنش می کند.

یکی از شایع ترین این عوارض روده ای، یبوست است. زمانی که شما با رعایت یک برنامه غذایی کتوژنیک، کربوهیدرات مصرفی روزانه را کاهش می دهید، میزان حرکات روده ای به سه بار در هفته و یا حتی کمتر می رسد و ممکن است علاوه بر سختی اجابت مزاج، باعث دل درد و حتی زخم مقعد شود. 

وقتی که بخواهید کمتر از20% کالری روزانه را از کربوهیدرات ها دریافت کنید، بسته به میزان کالری روزانه شما، شما تنها مجاز به مصرف 20 تا 50 گرم کربوهیدرات در روز خواهید بود. این مقدار به قدری کم است، که اجازه نمی دهد بتوانید به میزان کافی کربوهیدرات حاوی فیبر مصرف کنید. از آن جا که فیبر، قوی ترین محرک تسریع حرکات روده و تعیین کننده قوام مدفوع است، کاهش دریافت فیبر باعث ایجاد یبوست می شود.

در رژیم کتوژنیک، کاهش میزان کربوهیدرات مصرفی تا حدود 50-20 گرم در روز، باعث واکنش روده ها و کاهش میزان حرکت روده ای می شود. همچنین مقدار اندک کربوهیدرات در رژیم غذایی کتوژنیک، مانع مصرف کافی غذاهای حاوی فیبر شده و در مجموع باعث ابتلای فرد به یبوست می شود.

چگونه می توان باعث رفع یبوست در رژیم های کتوژنیک شد؟

ماهیت رژیم کتوژنیک، به ذات می تواند باعث ایجاد یبوست شود. با توجه به مقدار بسیار اندک کربوهیدرات در رژیم کتوژنیک، مهم ترین نکته، انتخاب نوع کربوهیدراتی است که مصرف می کنید. به این معنی که کربوهیدرات هایی که مصرف می کنید، باید سرشار از فیبر باشند. میوه ها، سبزیجات و غلات کامل، در گروه کربوهیدرات های سرشار از فیبر قرار می گیرند و انتخاب های بسیار خوبی برای پیشگیری از یبوست در رژیم های کتوژنیک خواهند بود.

مزیت ها و معایب رژیم کتوژنیک چیست و شامل چه چیزهایی می­شود؟

فیبر چیست و چرا مصرف آن در رژیم کتوژنیک ضروری است؟

کربوهیدرات، بسته به تعداد واحد های قندی، به نوع ساده و پیچیده تقسیم می شوند. کربوهیدرات های ساده به قند ساده نیز معروف هستند، مثل قند موجود در شکر، میوه، عسل و …. . قند های ساده باعث افزایش لحظه ای قند خون می شوند و می توانند برای متابولیسم کبد و سلول های مختلف مضر باشند. گروه دیگر قند های پیچیده هستند که نشاسته و فیبر نوعی از آن هاست.

برعکس نشاسته که به خوبی در بدن هضم و جذب می شود، فیبرهای قابلیت هضم توسط دستگاه گوارش انسان را ندارند. با این حال دو کارکرد مهم و حیاتی در روده ها دارند که اهمیت آن ها را طی رژیم کتوژنیک دوچندان می کند.. نخست اینکه برای حرکت مواد درون روده و جلوگیری از خشک شدن بیش از محتوای روده ضروری است. همچنین باعث تحریک حرکات روده می شود.  مدت زمان توقف غذای خورده شده در روده ها، یکی از تعیین کننده های قوام مدفوع است. بنابراین حرکت سریعتر مواد درون روده از خشک شدن ان جلوگیری می کند.

کارکرد دوم و بسیار ضروری دیگر فیبر در روده، تأمین غذای مورد نیاز باکتری های ضروری در روده است. فیبر بهترین غذای این باکتری هاست و به حفظ حیات و رشد و تکثیر آن ها کمک می کند. حضور این باکتری ها، علاوه بر کارکرد های سیستمی فراوانی که دارد، ضامن حفظ سلامت دیواره روده هاست. دیواره روده می تواند موادی را ترشح کند که از ابتلای فرد به چاقی، دیابت نوع2، سرطان روده و اختلال چربی خون جلوگیری کرده و سیستم ایمنی را تقویت کند.

اگر چه فیبر، جزء مواد غذایی ضروری است و باید مصرف شود، اما توصیه می شود در مصرف آن زیاده روی نشود. هرچند مصرف زیاد فیبر عوارض تهدید کننده زندگی ندارد، اما می تواند باعث دل پیچه و در موارد شدید موجب انسداد روده شود. میزان ضروری مصرف فیبر، با توجه به سن، جنسیت و شرایط مختلف بدنی، می تواند متفاوت باشد.

دسته بندی کالری مورد نیاز روزانه فیبر مورد نیاز روزانه (گرم)
  کودکان  
1-3 سال 1400 19
4-8 سال 1780 25
  زنان  
9-13 1900 26
14-18 1900 26
19-30 1800 25
31-50 1700 25
51-70 1530 21
70+ 1350 21
بارداری 1800-2500 28
شیردهی 2200-3000 29
  مردان  
9-13 2260 31
14-18 2840 38
19-30 2800 38
31-50 2550 38
51-70 2160 30
70+ 1820 30

چند نمونه از این مواد غذایی، شامل سبزیجات رنگی خام، مانند هویج و فلفل دلمه ای خام، انواع بروکلی و کلم، سبزیجات سبز مانند کدو سبز و کنگر فرنگی و همچنین جوانه ها می باشد.

از آنجایی که فیبر در مواد غذایی بسیاری وجود دارد و تنها منبع آن مواد کربوهیدراتی نیست، شما می تواند در انتخاب چربی ها نیز، دانه های روغنی و آجیل های سرشار از فیبر را جایگزین سایر انواع چربی کنید. در جدول زیر مجموعه ای از این مواد و میزان کالری، کربوهیدرات و فیبر آن ها آورده شده است.

ماده غذایی کالری (در 100 گرم) کربوهیدرات کل (گرم) فیبر (گرم)
دانه چیا 490 42 34
گردوی آمریکایی 700 2 .14 7 .10
بادام 579 8 .17 7 .10
تخم کتان 534 30 27
آجیل ماکادامیا 718 14 7 .10
بادام زمینی 567 16 9
فندق 628 17 10
آووکادو 161 6 .8 7

فیبر ها، نوعی از مواد قندی یا کربوهیدراتی پیچیده هستند که توانایی هضم شدن توسط بدن انسان را ندارند، ازینرو فاقد کالری هستند. اما برای حفظ تمامیت و سلامت روده ها و حیات و تکثیر باکتری های مفید روده ضروری هستن. بیشتر انواع سبزیجات و صیفی جات منبع فیبر هستند؛ با این حال در برخی آجیل ها نیز فیبر به وفور یافت می شود.

به غیر از مصرف فیبر، چه کارهای دیگری می توان برای رفع یبوست در رژیم کتوژنیک انجام داد؟

یک روش مفید برای پیشگیری از یبوست در رژیم های کتوژنیک، شروع برنامه غذایی کتوژنیک به صورت تدریجی است. به عنوان مثال، شما می توانید از بالاترین حد مجاز مصرف کربوهیدرات در یک رژیم کتوژنیک، یعنی حدود 50 گرم شروع کنید. سپس به تدریج مقدار آن را کاهش دهید تا به مرز قابل تحمل برای بدن شما برسد.

اگر چه با این ترفند، ممکن است کمی طول بکشد تا بدن به حد تولید کتوز (کتوژنز) برسد، اما احتمال این که شما بتوانید رژیم را با حداقل عوارض جانبی ادامه دهید، افزایش می یابد.

روش دیگر برای کاهش یبوست در رژیم کتوژنیک، مصرف چربی ها و پروتئین ها از غذاهای کامل است. مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده یا فست فودها، می تواند باعث وارد آمدن تنش بیشتر به روده ها می شود. همچنین غذاهای فرآوری شده، معمولاً ارزش غذایی بالایی ندارند و همچنین فیبر بسیار اندکی دارند که در رژیم های کتوژنیک بسیار حائز اهمیت است.

همچنین مطالعات نشان داده اند که مصرف منیزیم نیز می تواند به رفع یبوست در رژیم های کتوژنیک کمک کند.

فرموش نکنید که حتماً ورزش کنید. داشتن یک برنامه ورزشی سبک مانند پیاده روی، دوی آرام، ایروبیک سبک و رقصیدن، علاوه بر افزایش متابولیسم بدن و کمک به کاهش وزن، باعث افزایش حرکت غذا در روده ها و کاهش احتمال یبوست طی رژیم کتوژنیک می شود. اما در نظر داشته باشید که ورزش سنگین می تواند اثر کاملا معکوس داشته باشد. زیرا بدن را دهیدراته کرده و تا ساعت ها می تواند جریان خون را از دستگاه گوارش منحرف کند و در نتیجه حرکات روده کاهش یابد.

و در آخر، فراموش نکنید که به میزان کافی آب میل کنید. مصرف هشت لیوان آب در روز در طی رژیم کتوژنیک، به بدن شما کمک می کند تا علاوه بر تأمین آب مورد نیاز خود، به راحتی بتواند سموم بدن را دفع کند. اگر برنامه ورزشی منظم داری یا در فصل گرم سال قرار دارید، مصرف آب را تا دو و نیم و حتی سه لیتر افزایش دهید تا از دهیدراته شدن بدن جلوگیری کنید.

علاوه بر رعایت موارد ذکر شده، بهتر ااست برای بهبود یبوست در رژیم های کتوژنیک، از خوردن غذاهای زیر اجتناب کنید:

  • خوراکی های حاوی قند ساده: نوشابه، آب میوه، اسموتی ها، کیک، بستنی، آب نبات، … .
  • محصولات فرآوری شده رژیمی و کم چرب: در تهیه این محصولات، به وفور از کربوهیدرات های کم فیبر استفاده می شود.
  • گروهی از چشنی ها یا سس ها: برای تهیه برخی از این سس ها از قند و چربی های ناسالم استفاده می شود.
  • مواد غذایی رژیمی بدون قند: در این مواد به جای قند از الکل های قندی استفاده شده که علاوه بر خارج کردن شما از کتوز، می تواند بدن را دهیدراته کرده و باعث یبوست شود.
  • به طور کلی مصرف قند ساده، باعث افزایش حجم ادرار شده و احتمال کم آبی را در بدن افزایش می دهد.

علاوه بر مصرف فیبر کافی، شما می توانید با رعایت برخی موارد، از جمله مصرف غذای کامل و غیرفرآوری، نوشیدن آب کافی، مصرف مکمل منیزیم، ورزش روزانه و سبک و همچنین اجتناب از مصرف هرگونه قند ساده، به جلوگیری از ابتلا به یبوست در اثر رژیم کتوژنیک کمک کنید. با این حال، در صورت ابتلای طولانی به یبوست، حتما باید به پزشک مراجعه شود.

جمع بندی

اگر تصمیم به گرفتن یک رژیم کتوژنیک گرفتید، در نظر داشته باشید که اگر چه احتمال ابتلا به یبوست در شما بسیار بالا می رود، اما شما به راحتی می توانید از ابتلا به آن پیشگیری کنید و چنانچه به یبوست مبتلا شدید، آن را درمان کنید.

به این منظور باید در انتخاب مواد غذایی مصرفی دقت کنید، کربوهیدرات های سرشار از فیبر مصرف کنید، آب کافی بنوشید و ورزش کنید. توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد، یبوست، پاسخ روده به تنش ناشی از کاهش مصرف کربوهیدرات در رژیم کتوژنیک است و با گذشت زمان و عادت کردن دستگاه گوارش به وضعیت جدید، از شدت آن تا حد زیادی کاسته می شود.

با این حال، اگر با رعایت تمام نکات فوق، هنوز درگیر یبوست هستید، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید تا در صورت صلاحدید وی، دارو دریافت کنید یا رژیم کتوژنیک شما را اندکی تغییر دهید.

برای درمان یبوست ناشی از رژیم کتوژنیک، باید چند نکته را رعایت کنید؛ از جمله این که فیبر و آب کافی میل کنید و ورزش کنید. اما اگر با گذشت و رعایت تمام نکات فوق، هم چنان یبوست شما را آراز می دهد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *